Szellőző tisztítás ipari, kereskedelmi épületekben
Szellőzőrendszerek szinte minden családi háznál nagyobb épületben megtalálhatók. Jellemzően: Irodaépületek Ipari csarnokok Kereskedelmi épületek Többemeletes lakóházak
Röviden: a szellőzőrendszerek karbantartó tisztítása azért fontos, hogy megőrizzék hatékonyságukat, és a lerakódott por, kosz ne jelentsen biztonsági kockázatot. A szellőzőrendszerek fő funkciója az, hogy a benti, elhasznált levegőt eltávolítsák az épületből, és helyette friss levegőt juttassanak be kintről. A legtöbb rendszer emellett szűri is a levegőt. A be- és kiáramló levegőben megtalálható por egy része lerakódik a szűrőkben, a légcsatornák, csövek falán, és idővel szép vastag, nem túl gusztusos porréteget képez. Ez a porréteg idővel csökkenti az elszívás hatásfokát, rontja a ventilátorok működését, emellett a felhalmozódott por nagyon gyúlékony, egyetlen szikra is komoly bajt okozhat.
196. § (5) A 14 méternél magasabban lévő legfelső használati szinttel rendelkező lakóépület központi szellőző rendszerét, valamint étterem konyhai szellőző (szagelszívó) rendszerét a gyártó által meghatározott rendszerességgel, annak hiányában lakóépületben 4 évente, étterem rendeltetés estében évente tisztítani és annak elvégzését írásban igazolni kell. A tisztítás elvégzéséről a Katasztrófavédelem bármikor igazolást kérhet. Ilyenkor általában 8 napon belül meg kell küldeni a tisztításról készült jegyzőkönyveket a Hatóság részére. Egy helyszíni ellenőrzés során is fel kell tudni mutatni őket.
Gyors időpont-egyeztetés után kiszállunk a helyszínre, belenézünk a szellőzőrendszerbe, aztán írásos ajánlatot kapsz tőlünk.
Kiszállunk a helyszínre, és átnézzük a teljes szellőzőrendszert. Speciális csőkamerával a legrejtettebb zugokba is belátunk. Összesítjük, hogy pontosan milyen elemeket és eszközöket kell tisztítanunk, és azok hol helyezkednek el, és hogyan lehet hozzájuk férni. Ezek általában a ventilátorok, a szűrők, a befújó nyílások, és persze a teljes légcsatorna rendszer, ami mindezeket összeköti. A munkaterületet gondosan előkészítjük. Igyekszünk olyan helyről hozzáférni a rendszerhez, ahol az épület beszennyezése nélkül tudjuk eltávolítani a koszt a rendszerből. Az esetleges érzékeny berendezéseket erős falú fóliával takarjuk le. Ha szükséges, akkor a csövekre egy-két tisztítónyílást vágunk, és tisztító (revíziós) ajtót építünk be a rendszerbe. Ezeken a nyílásokon keresztül tudunk úgy hozzáférni a rendszerhez, hogy alaposan ki tudjuk tisztítani. Ha ezek a nyílások egyszer elkészültek, akkor legközelebb is ugyanezeket fogjuk használni. A teljes tisztítandó felületet erre a célra készült vegyületekkel permetezzük be, ami leoldja a koszt. Ezt követően mechanikai eszközökkel, habosító berendezéssel, valamint nagynyomású mosógép és ipari vízszívó segítségével dolgozzuk meg őket, hogy az utolsó porszem is eltűnjön. Egy forgókefés rendszerrel belülről lesikáljuk a csövek oldalára rakódott szennyeződést, amit az adott szakaszhoz csatlakoztatott nagy teljesítményű ventilátor és szűrő segítségével összegyűjtünk. A tisztított helyiségbe nem kerül szennyeződés. A teljes tisztítandó felületet erre a célra készült ÁNTSZ engedélyes szerrel permetezzük be, ami leoldja a koszt és fertőtlenítő hatású is. A feloldott szennyeződést eltávolítjuk. Amikor minden csillog, gondosan összepakoljuk a hozott berendezéseket, eltávolítjuk a védőfóliákat, és alaposan tisztára töröljük a teljes munkaterületet.
Gyors időpont-egyeztetés után kiszállunk a helyszínre, belenézünk a szellőzőrendszerbe, aztán írásos ajánlatot kapsz tőlünk.
Miért szükséges a szellőző tisztítás?
54/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról
Kérd az ingyenes felmérést
A szellőző tisztítás folyamata
Felmérjük a feladatot
Előkészítjük a terepet
Tiszítónyílásokat vágunk
Megtisztítjuk az elszívókat
Kipucoljuk az csővezetékeket
Megtisztítjuk a légkezelőket, ventilátorokat,
Kitakarítunk magunk után
Kérd az ingyenes felmérést
Nálunk már jártunk
Referenciák