A ZsírProfi csapat egyik fő specialitása a konyhai elszívó tisztítás. Éttermi konyhák, főzőkonyhák zsíros, elszennyeződött elszívórendszerét varázsoljuk tisztává, gyorsan és felfordulás nélkül.
Elsőre talán nem tűnik fontos karbantartási feladatnak, de a konyhai elszívó tisztítás igenis rendszeresen meg kell hogy történjen minden éttermi vagy üzemi konyhában. Elmondjuk, miért. Az éttermekben és főzőkonyhákban mindenhol erős elszívórendszer található, hiszen ez előzi meg, hogy az ételszag kijusson a vendégtérbe. Ezek az erős elszívók a tűzhelyről áramló zsíros, párás levegőt szívják el, és juttatják ki a szabadba. A zsír egy része azonban lerakódik az elszívóernyőkön, a csövekben, és idővel csökkenti az elszívás hatásfokát, valamint a felhalmozódott zsír rendkívül tűzveszélyes.
196. § (5) A 14 méternél magasabban lévő legfelső használati szinttel rendelkező lakóépület központi szellőző rendszerét, valamint étterem konyhai szellőző (szagelszívó) rendszerét a gyártó által meghatározott rendszerességgel, annak hiányában lakóépületben 4 évente, étterem rendeltetés estében évente tisztítani és annak elvégzését írásban igazolni kell. A tisztítás elvégzéséről a Katasztrófavédelem bármikor bekérheti az igazolásodat. Ilyenkor általában 8 napon belül meg kell küldened a tisztításról készült jegyzőkönyveket a Hatóság részére. Egy helyszíni ellenőrzés során is fel kell tudni mutatni őket.
Gyors időpont-egyeztetés után kiszállunk a helyszínre, belenézünk a szellőzőrendszerbe, aztán írásos ajánlatot kapsz tőlünk.
Első körben mindig felmérjük, hogy pontosan milyen eszközöket kell tisztítanunk, azok hol helyezkednek el, és hogyan lehet hozzájuk férni. Konyhákban ez jellemzően az elszívóernyő és szűrői, az elszívó vezetékrendszere és a ventilátorok. A munkaterületet gondosan előkészítjük. A konyhában levő berendezéseket erős falú fóliával takarjuk le, a tiszítandó elszívó ernyő alá pedig olyan fóliasátrat építünk, ami egy helyre (ládába) vezeti össze az összes folyadékot, ami a tisztítás során keletkezik. Nem mindenhol tudunk gond nélkül hozzáférni a teljes csővezetékhez. Ilyenkor a csövekre egy-két tisztítónyílást vágunk, és tisztítóajtót építünk be a rendszerbe, hogy a következő tiszításkor már ne vágni, csak nyitni kelljen. A teljes tisztítandó felületet zsíroldó vegyületekkel permetezzük be, majd mechanikai eszközökkel, habosító berendezéssel, nagyomású mosógép és ipari vízszívó segítségével dolgozzuk meg őket, hogy az utolsó csepp zsír is eltűnjön. Végül kézi erővel töröljük át az egészet. Speciális célgépek segítségével a teljes szellőzőrendszerben zsíroldó vegyülettel permetezzük be az elszívó csövek belsejét, majd egy forgókefés rendszerrel belülről lesikáljuk a csövek oldalára lerakódott szennyeződést. Ez egy nem túl gusztusos, sárgás színű massza formájában folyik ki a rendszerből egy zsírfogónak nevezett gyűjtőedénybe. (Aminek a tartalmát természetesen magunkkal visszük.) Amikor minden csillog, gondosan összepakoljuk a hozott berendezéseket, eltávolítjuk a védőfóliákat, és alaposan tisztára sikáljuk a teljes munkaterületet.
Gyors időpont-egyeztetés után kiszállunk a helyszínre, belenézünk a szellőzőrendszerbe, aztán írásos ajánlatot kapsz tőlünk.
Miért kell tisztítani az elszívókat?
Évente kötelező a tisztítás
54/2014. (XII. 5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról
Kérd az ingyenes felmérést
A konyhai elszívó tisztítás lépései
Felmérjük a feladatot
Előkészítjük a terepet
Tiszítónyílásokat vágunk
Megtisztítjuk az elszívóernyőket
Kipucoljuk az elszívócsöveket
Kitakarítunk magunk után
Kérd az ingyenes felmérést
Nálunk már jártunk
Referenciák